internetteki_insanlarŞirketiniz için iyi sosyal medya sonuçları mı istersiniz, iyi iş sonuçları mı? Sosyal medya sonuçları ne mi? Like sayısı, follower sayısı, erişim ve engagement gibi şeyler işte. Pazarlama profesyonellerinin performansı ise bunlarla değil, bilinirlik, farkındalık, dönüşüm, sadakat ve marka elçiliği gibi iş sonuçlarındaki artışla ölçülüyor. İşte sosyal medya ile sosyal pazarlama ayrımı burada yatıyor.

Sosyal medya, insanların içerik üretip paylaşmasını, yorum yapmasını ve iletişime katılmasını sağlayan platformlara deniyor. İletişim derken, hesaplararası sohbetler, anlatılan hikayeler ve diğer içerik. İçerik paylaşımı ve sohbet, makaleler, fotoğraflar ve videolar üzerinden yürüyor. Facebook, Twitter, Google +, Pinterest, Instagram, Vine… bunlar en bildik sosyal medya örnekleri. Sosyal medya neredeyse tüm markaları, kitlelere erişim fırsatı sunduğu için kendine çekiyor, etkileşime girme, fikir önderi olma yarışına sokuyor.

Sosyal pazarlama ise başka bir olay. İki kısımdan oluşuyor: Sosyal ve pazarlama. İkinci kısımdan başlayalım: Pazarlama, ürün / hizmet satışına dönüşmesi için bilinirlik ve farkındalık eğilimi yaratan eylemler bütünü. Pazarlama, satışı yaptırınca işi bitmiyor: Tercih etme, marka sadakati ve en sonunda marka elçiliğine giden yolda satış sonrası çabalar da gösteriyor. Sosyal pazarlamanın, sosyali ise hedef kitlenize marka mesajınızı, hikayenizi, olumlu deneyimleri ve marka değerini yayma çabasını kapsıyor.

Sosyal pazarlamanın temel işlevi, hedef kitleyi, marka mesajlarını yayarak, bilinirliği ve marka elçiliğini artırmak. Dijital medya, marka içeriğini geleneksel metodlara göre daha hızlı ve daha geniş tabana yaymaya olanak sağlıyor.

Şimdi, önemli bir soru:
Evinizin elektrik tesisatını, tek becerisi elektrik düğmesine basıp ışığı açmak, kapamak olan birine emanet eder misiniz? Hayır mı?

Peki, iş sonuçları elde etmek için sosyal pazarlamayı tek becerisi sosyal medyaya düzenli post göndermek olan birine neden emanet ediyorsunuz?

Bu işi deneyimli pazarlama profesyonellerine vermeyi neden tercih etmiyorsunuz?

Evet, tüm deneyimli pazarlama profesyonelleri, zamanın ruhunu yakalamada başarılı değiller, vs. vs… Tamam da, şirketlerin bir ara yol bulmasının ve pazarlama kadrolarını hem pazarlamanın inceliklerini hem de yeni medyaya bunları uygulayarak iş sonucu elde etmeyi bilen kişilerden veya en azından ekiplerini bu doğrultuda yönetebilecek kişilerden oluşturmalarının zamanı gelmedi mi?

Sokaktaki insana deneyimli elden çıkmış pazarlama taktikleri, sosyal medyadaki insana marka iletişimi deneyimi olmayan birilerinden kopuk kopuk mesajlar? Markalama dünyasında bütünlük, tutarlılık önemli değil mi? Ya da şöyle sorayım: TV izleyenler tüketiciniz de, sosyal medya kullanıcıları değil mi? Yoksa onlar bilgisayarın içindeki küçük insanlar mı?

Şirketlerin “sosyal medya uzmanı aranıyor” ilanlarına bir bakın, şaşıracaksınız. Müşteri ilişkileri yönetimi veya pazarlama tecrübesi aranmıyor bile. Hatta bir ilanda “sosyal medya uzmanı ve resepsiyonist olarak çalışacak” birini arıyorlardı…

Önerim, şirketlerin kendilerine şu soruları sorması ve dürüstçe yanıtlaması:
? Sosyal pazarlamadan ne beklediğimizi biliyor muyuz?
? Genel pazarlama iletişimimizde sosyal medyanın görevi ne?
? İşin sonuda ne elde etmek istiyoruz?
? Bu işin başına getireceğimiz kişiden neyi başarmasını istiyoruz?
? Piyasada sosyal pazarlama aktivitelerimizi iş sonuçlarına dönüştürmede yardımcı olabilecek birileri var mı?

Sosyal pazarlama, sadece Facebook sayfasına içerik girmek, düzenli tweet atmak veya Pinterest’e resim iliştirmek değil. Evet yapılanlar günlük olarak bunun gibi şeyler, ama bu adımlar, daha büyük bir planın alt adımlarıysa anlamlı. Şirketin tüm bölümlerini, ürünlerini ve hizmetlerini kapsayan ve nereden başlanıp nereye gideceği belli olan bir pazarlama iletişim planının parçası olarak yapılıyorsa faydalı…

Sosyal medya, sosyal pazarlama değil ve sonuçlar açısından aradaki fark çok büyük. Şirketinizin sosyal medya çabalarını, sosyal medya sonuçları değil iş sonuçları yaratmayı bilenlere emanet edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.