İlk banner reklam, Hotwired’da 94’te yayınlandığından bu yana dijital medya planlama ve satın alma uzmanı için hayat hiç bir zaman kolay olmadı. İnternet reklamcılığına ayrılan yatırım hep çok küçük, külfeti büyüktü. Her yıl bu yıl dijitalin yılı olacak, ikinci mecra olacak, %40 büyüyecek dendi. İş yükü ise her yıl %400 büyüdü. Gelin dijital planlamacının iş yüküne bakalım: Brief’i alır almaz ölçümleme araştırmasında hedef kitlesine uyan siteleri buluyor, örtüşme analizi yapıyor, adserver ölçümlerine bakıp ortaya 20-30 satırlık bir plan çıkarıyor. Planda her satırın da 4-5 farklı kombinasyonda satın alım şekli var, ardından 8-10 network’ü arayıp pazarlık yapıyor, bütçe dağılımına son halini veriyor. Müşteriden revizyon ardına revizyon geliyor, nihayet onay gelince, banner’lara ölçüm kodlarını koyuyor, ordinolar ve formatları mecraya gönderiyor, yayın testlerine geçiyor…

Bu günlük işlere ek olarak süregiden yayınların ölçümü ve raporlaması, sürekli takip edilmesi gereken teknolojik gelişmeler, müşterinin hız yanında her planda “kreatif” mecra kullanımı fikri beklentisi, yavaş büyüyen reklam pastasıyla sektörün baskı altına girmesi… Yayıncı tarafında da benzer zorluklara ek olarak her ay satılamayan milyonlarca görüntülenme, düşük birim fiyatlar, dijitalin hala büyük markaların pazarlama stratejilerinde hakettiği yeri bulamaması…

Katlanarak artan iş yükü ve teknolojik detaylardan yılmış sektörde sonunda olanlar oldu: Kampanya hedef kitlesine uygun reklam alanlarının yayın sırasında anlık teklif vererek satın alma işini makineler halletmeye başladı, yani RTB (Real Time Bidding) doğdu: Gerçek zamanlı açık artırma üsulu online reklamcılık teknolojisi.

Açık Artırma Metoduyla Reklamcılık mı?

RTB’de reklam alanları eski metodda olduğu gibi kampanya öncesinde rezerve edilip satın alınmıyor. Ajans, bir yazılımdan bu ortama bağlanıp, hedef kitlesine göre reklam alanlarını filtreliyor, satın almak istediği görüntülenmeler için uygun bulduğu bir teklif veriyor. Verdiği teklif o noktasal anda, o hedef kitlenin gösterimlerine verilen rakip tekliflerden yüksekse, ikinci tekliften bir tık yukarıda istediği görüntülenmeyi satın alıp reklamı yayınlıyor. En önemlisi de, tüm bunlar saliseler içinde gerçekleşiyor.

Real Time Bidding Process RTB Gerçek Zamanlı Açık Artırma Metoduyla Medya Satın AlmaRTB, son 5 yıldır, Amerika, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş pazarlarda dijital reklamcılığın en efektif metodlarından biri olarak kabul görmüş durumda. IDC Research’ün Ekim 2011 tarihli araştırmasına göre, 2012’de arama motoru reklamcılığı harici dijital reklamların %15’i bu metodla satın alınmış ve  2015’te bu oran %27’ye yükselecek. Araştırma, RTB’nin 5 yıl içinde dijital reklamcılığın esas metodu haline geleceğine ve envanterin değerleneceğine değiniyor.

Yazılımlar arası iletişimle çalışan bu teknoloji, reklamveren, medya ajansı  ve yayıncı için yepyeni bir mücadele ve büyük fırsatlar demek. Türkiye dijital pazarında halen soru işaretleri havada uçuşsa da, bu değişimi yaşamış pazarlardan aldığımız dersler içimizi rahatlatıyor.

RTB’yi , eskiden yaptığımız işi daha iyi yapmaya yarayan bir teknolojik gelişme olarak görmek hata olur. Çünkü RTB’nin potansiyeli çok daha ötede.

Herşeyden önce eğitim şart. Sektörümüzün biran önce okuması, araştırması, dinlemesi, deneyip yanılıp öğrenmesi lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.