Sosyal Medya İş Zekası

Dünyada markaların sosyal medyaya bakışları değişti. Ortamın ticaret ortamı olmadığını anladılar. Yarı olgunlaşmış metriklerle sosyal medyanın ikincil etkisi olan yatırım getirisini hesaplamaya çalışmaktan da vazgeçmiş gibiler. Sosyal medyada ROI hesabı, elbette uzakta bir köy gibi görülmüyor, ancak ikincil sıraya atılmış gibi. (Bizim pazarda bu çabayı zaten pek görmemiştik, yani sorun yok ☺).

Business Insider’ın “The Decline of Social Media ROI” araştırma raporuna göre 2010 ve 2013 yılları arasında sosyal medya iletişimleri için kullanıcı başına gelir metriği kullanan CMO’ların oranı, %17’den, %9’a düşmüş. Sosyal medyada dönüşüm oranını takip edenlerinse oranı %25’ten %21’e… Elbette, bunun istisnaları, sosyal ticaret uygulamaları ve sosyal medyada doğrudan pazarlama kampanyaları yürütenler…

Peki markalar sosyal medyada öncelikli olarak hangi başarı kriterlerine bakıyor? Elbette, hedef kitleye erişim, marka bilinirliği, müşteri ilişkileri gibi alanlardaki temel metriklere.

    Sosyal medyayı dev bir fokus grup olarak görmek, buradan tüketicinin ilgi alanları, markaya, rekabete ve sektöre yaklaşımı, eğilimleri, önemsedikleri, hissettikleri vb. vb. hakkında somut çıkarımlar yapmak mümkün. Bu büyük veriye başka başka açılardan bakmak ve hareket planı çıkarmak mümkün. İşte bunun adı da, “sosyal medya iş zekası”. Şimdiye dek hayatımızda olan sosyal medya takip araçları ve hizmeti bu analiz ve araştırma yaklaşımının yanında “papatya falı” gibi kalıyor.

    Dünyada da yeni bir kavram olan “social business intelligence” alanında çalıştığım, hergün daha fazla şey öğrendiğim için kendimi şanslı görüyorum, çünkü geleceğin araştırma işinde bugünden uzmanlaşıyorum.

    Sosyal medya iş zekasının hem kendine has hem de geleneksel marka metrikleriyle örtüşebilecek kriterleri var. Bu metrikler, operasyonel değil, stratejik, adı üstünde “intelligence”.

    Özetle, sosyal medya iş zekası, follower ve fan sayıslarına bakmakla yetinip, iyi iş çıkarmışız diyenlerin değil, büyük resmi görmeyi ve “iş”e yarayan iletişimi isteyenlerin kulvarı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.