Geçtiğimiz hafta, dünyada dijital pazarlama gündeminde en başa Facebook’un WhatsApp’ı 19 Milyar $’a satın alması oturdu. 19 Şubat’ta WhatsApp’ın resmi blog’undaki yazı, uygulamanın kullanıcılarına satışı duyurdu ve kullanıcı açısından hiçbirşeyin değişmeyeceğinin, şirketin özerk ve bağımsız kalacağının garantisini verdi.

WhatsApp neydi, derseniz: 5 yaşında, bana kalırsa biraz çirkince görünümlü, reklam geliri olmadan kullanıcıları arasında metin, görsel, video, lokasyon ve iletişim bilgisi post etmelerini sağlayan bir mobil uygulama. Dünya üstünde ağırlıklı Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya ülkelerinde kullanılıyor. Her gün 1 milyon kullanıcı ekleyerek popülerleşiyor. Gelgelelim, WhatsApp’da da, başka mesajlaşma uygulamalarının etrafında da bir “hendek” yok, Herşeyimiz, kimliğimiz Facebook’tayken, yeni bir mesajlaşma uygulamasına kaydolmak için tek gereken telefon numaramız ve adres defterimiz ve yenisine geçmek bir dakikamızı almaz.

Facebook WhatsApp'ı Neden Satın Aldı

19 milyar doların mantığını anlamaya çalışalım:

Yanıt kullanıcı sayısı mı?
WhatsApp 450 milyon kullanıcıda.
2012’de 100 milyona yakın kullanıcısı olan Instagram’ın 19 katı değerleme almış.
WhatsApp’da Twitter’ın kullanıcı sayısının neredeyse iki katı üye var. Buna rağmen Twitter, pazar değerlemesi 30 milyar $.
Kullanıcı sayısı en önemli değişken değil demek ki.

Yanıt reklam geliri mi?
Instagram veya Snapchat para kazanmıyor. Aynısı WhatsApp için de geçerli.
Bu da değil.

Yanıt bunun bir açılım için son şans olması mı?
Facebook’un dünya kadar parayı bir uygulama için gözden çıkartmasının sebepleri arasında şu olabilir: “yenemiyorsan, ye”. Yani belki de Google’a kaptırmamak istedi. Belki aynı nedenle, 2012’de Instagram’ı 1 milyar $’a almıştı. Snapchat’ı 3 milyar $’a satın almaya çalışmıştı. Facebook bunu hep yapıyor, yani deneyim çeşitlemesi satın alıp borsa değerini yükseltip duruyor.
Akla yakın geliyor… da tam olarak ne işine yarayacak?

Anlamak için olaya bir parça daha uzaktan bakalım:

Google Android’in, Apple iOS’un tadını çıkarırken Facebook bir uygulama platformu olma trenini kaçırdı. Facebook öteden beri, sadece sosyalleşme platformumuz. Durum güncellemesi ve text mesajlarımız için giriyoruz. Hiçbirimizin aklına Facebook’a kredi kartımızı verip aplikasyon satın almak gelmiyor. Dolayısıyla Google veya Apple gibi internetteki kasalardan olma şansı yok. Belki fahiş fiyata aldığı yeni mesajlaşma uygulamasıyla bu trene binmeyi düşünüyordur. (Fahiş fiyat derken: 19 milyar dolara satın alınabilecek 10 dev şirket)

Facebook’un elinde hepimizin derinlemesine kimlik, demografi ve ilgi alanı bilgimiz var. Bunu WhatsApp’daki isimler ve numaralarla entegre edecek elbette (bu arada 21’inde bir süre göçtü, farkında mısınız?) Belki Facebook Paper ile de entegre edecek. Mobil cihazlarımızı belki bu ana sayfayla açacağız, Facebook da reklam gelirine gelir katacak… (Zenginin parası, züğürdün ☺…)

Neyse, iş bununla kalmayacak gibi, ilerisi için Facebook telefonu, Facebook uygulama platfomu ve ödeme sistemlerine gidecek bir yolun başı, bu satın alma.

Siz ne dersiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.