Deprem yardımlarını organize edebilmek için zincir mail’ler attığımız, ICQ’da kılık değiştirip, yan masada oturan arkadaşımızı kafaladığımız günler dün gibi geliyor bana. Oysa köprünün altından çok sular aktı. Web gözümüzün önünde habire değişiyor, biz de habire ipin ucunu kaçırmamaya çalışıyoruz.

Bugün mobil çağın tam ortasındayız. Eskaza telefonun şarjı biter de manzaraya bakmamız, karşımızdakiyle konuşmamız gerekir diye paniklediğimiz, uygulama indirmelere doyamadığımız, her yediğimizi fotoğraflayıp pin’lediğimiz, E5 karayoluna bile check-in yaptığımız, cihaz elimize yapışık yaşadığımız dönem.

İşte mobil çağın en önemli 5 trendi:

Animasyon gif'ler geri döndü1. Animasyon GIF’lerin Dönüşü

Ben internet işlerine ilk başladığımda Flash falan yokken, animated gif’ler vardı. Şimdi mobil dönem için geri döndüler. Çünkü, tam da video ve statik görselin arasında bir yerde duran bu sessiz format, mobil için biçilmiş kaftan. Giphy diye GIF’lere özel bir arama motoru bile var. Google da bu aramaya imkan veriyor artık. Buzzfeed.com, bu formatı en iyi kullanan herşeyi listeleme sitesi, editörler bolca gif de üretiyor. Animasyon gif’lerin en başarılı ve komik örneklerini görmek için: Bobiler.org.

hashtag nedir2. Hashtag

Aslında hashtag olayını Twitter başlattı. Diğer network’ler hemen alıp adapte etti. Instagram, Vine, Faceboook… Temelde, içeriği belli tema veya anahtar kelimeler altında kategorize etmek, aranınca kolayca bulunabilmek  için güzel bir yol hashtag. Bu önemli trendin bir yere gideceği yok. Yerinde kullanan da var, abartan da: ‪#‎Kilo ‪#‎takvim ‪#‎yaz #‎blogger ‪#‎diyet ‪#‎diet ‪#‎diyetgünlüğü.

selfie özçekim3. Selfie / Özçekim

Telefonların ön kamerası olduğu için fotoğraf çekme şeklimiz, sosyal uygulamalar var diye de paylaşma tarzımız değişti. Ayrıca fotoğraf editlemek için o kadar kolay aplikasyonlar var ki, dışavurumcu karakterler, rötuş yapmadan da paylaşmıyorlar, bu yüzden de içimiz rahat (ne demekse…).

twitter en son haber4. En Taze, En Son Haber

En taze haberlere herkesten önce ulaşmak istiyorsanız,  Twittter doğru adres. Yalnız geçen yıldan beri ülkemizde de kullanıcı sayısını katlayan bu platformda küçük bir problem var: Twitter kullanan her kişi, illa ki gerçek ve güvenilir bir haber kaynağı olma zorunluluğu hissetmiyor. Yine de şimdilik en iyi alternatif.

internet memes nedir5. Internet Memes

Eskiden sadece İnternet Mahir’imiz vardı, şimdi çeşit çeşit şapşal meme’lerimiz var. Düz değil de “miim” diye okumalı :). Meme” bir kültürde bir davranış veya tarzın kişiden kişiye yayılması. “İnternet meme” ise internette yayılan bir kavramı tanımlamak için kullanılıyor. Özellikle mobil yayılması için en uygun ortam. Hatırlayalım: LOL cats, piskevit – piskövit, deal with it…

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.