Kurumsal sitenizin ayda ne kadar sayfa gösterimi yaptığı, ne kadar tekil ziyaretçi aldığı hakkında az çok bir fikriniz vardır. Peki, kaç kişinin gerçekten markanızla online’da etkileşime girdiğinden haberiniz var mı? Dijital pazarlamaya yatırdığınız paralar nereye gidiyor?
Kullandığınız web istatistik araçları, sitenizin kullanıcıları hakkında yığınla bilgi verir. Gözünüzün önünde bir sürü rakam uçuşurken, neye odaklanacağınızı bilemeyebilirsiniz, esas resmi görmek zor olabilir.
İşte, bunu engellemek için, şu 5 ölçütün üzerinden gözünüzü ayırmamalısınız:

1 – Dönüşüm Oranı
İşini iyi yapan tüm web analiz software’lerinin standart ölçütü ve çok önemli. Dönüşüm oranı, sizin tarafınızdan baştan tanımlanmış bir hareketi yapan (satın alma, başvuru veya üyelik formu doldurma vb.) kullanıcıların, toplam kullanıcılarınıza oranıdır. Hala sitenizde hedef sayfa(lar) (goal page) ve bunlara ulaşılabilecek huni (funnel) yapıları kurgulamadıysanız, biran önce yapın. Yoksa sitenizin veya sunduğunuz teklifin ne kadar başarılı olduğunu anlayamazsınız.

2 – Referans Siteler ve Anahtar Kelimeler
Sitenize trafik nereden geliyor? Başka sitelerdense, hangileri? Google’dan geliyorsa, insanlar hangi anahtar kelimelerle arayıp sitenize düşmüşler? Google Analytics, Webtrends ve benzrleri analiz programları bu sorulara yanıt verirler ve bu yanıtları dikkatle incelemeye değer. Örneğin, Facebook’tan gelenler çok mu azınıkta? Belki sosyal medya stratejinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Dün 16 kişi “en uygun kredi” diye arayıp, sitenize mi gelmiş? Belki de bu başlıkla bir sayfa açmalısınız, hatta bu servisinizi yeterince parlatmadıysanız, sırası gelmiş olabilir.

3 – Facebook: Günlük Aktif Kullanıcılar
Tebrikler, Facebook fan sayfanızda 250.00 fan’ınız var! Peki, markanızla gerçekte kaç kişi interaksiyona giriyor? Yeni Facebook Insights aracıyla sadece günlük aktif kullanıcılarınızı takip etseniz yeter. Bu rakam, her gün sayfanızı “like” eden, ziyaret eden veya duvarınıza içerik post edenlerin sayısını verir. Belki, sizi daldığınız toz pembe sosyal medya düşlerinden uyandıracak ama en azından neyin çalışıp neyin çalışmadığını gösterecek. Günlük aktif kullanıcınız sıfıra yakınsa her zamankinden farklı güncellemeler post edin, sorulara daha hızlı yanıt dönün. İzleyin bakalım, bir kıpırdanma var mı? Bu ölçüt sosyal medya kullanım stratejinizi etkileyecek.

4 – Twitter: Klout Skoru
Markaların hayali, hem bir sürü Facebook fan’ı, hem de yığınla Twitter takipçisi. Peki, bunların ne kadarı gerçek? Takipçilerinizin çoğu, otomatik takip eden spam-bot’lar olmasın? Twitter’da markanızın gerçek tesir gücünü ölçebilmek için tek yol, Klout’a bakmak. Klout, markanın veya kişinin toplam online etkililiğinin ölçütü. 1’den 100’e kadar olan ve yükseldikçe daha geniş tesir gücüne işaret eden bu skorda, 35 farklı kriter etkili olabiliyor: aktif takipçiler, tıklanan linkler, diğer kullanıcılarla etkileşim… (Daha fazla bilgi için: Klout)

5 – Email Açma ve Tıklama Oranı
Sosyal medya sahnenin yıldızıyken bile, bildik, eski email pazarlaması hala etkili olabiliyor. Opt-in veritabanınıza düzenli olarak email newsletter’lar gönderirken, kampanya raporunuzdaki açılma oranına dikkat edin. Oran düşükse, dikkat çekici başlıklar yazmayı, belki çok sık gönderim yapmamayı, genel olarak da daha kullanışlı ve faydalı içerik sunmayı deneyebilirsiniz. Email kampanya raporlama araçlarıyla, farklı email gönderimlerinizi kıyaslayıp hangisinin neden çalıştığını anlayabilirsiniz. Tabi, hangi içeriğin ne kadar tıklama aldığı da çok önemli.

One Comment

  1. Yazilarinizi duzenli olarak takip ediyorum.

    Verdiginiz faydali bilgilerin yanisira yazilarinizin dogrudan pratik soru/n/lara ve cevaplara yonelik olmasi sebebiyle size cok tesekkur ederim.

    Iyi calismalar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.