Sosyal Medya ReklamlarıYan gözle TV izliyorum. Az önce Twitter’ın açılacağı açıklandı. YouTube ise kapalı kalır mı belli değil…

Sosyal medya anksiyetesinin pazarımıza bastığı şu günlerde, reklamveren yine klasik duruşa geçti: “Belirsizlik oldu mu dijitalde  hiçbirşey yapmamak, tüm parayı TV’ye aktarmak” diye özetleyebileceğimiz bu duruş, küçük fırsatlardan büyük işler çıkaran markaların ödüllü başarı hikayelerine ayılıp bayılmakla çelişiyor gerçi, ama tutarlılığa kimin ihtiyacı var ;).

Neyse, pasta beklemez, dördüncü dilimi yiyoruz: Sosyal medya reklamcılığı.

Kısa bir kampanyada bile zahmetli bir iş akışı gerektiriyor: planlama, hedefleme, yayına alma ve ölçümleme… İşin çoğu dene-yanıl şeklinde yürüyor, ajanslar da, reklamverenler de buna alışmış durumda, yine de bir kaç yıl öncesine göre olgunlaşmış bir uygulama.

İşte sosyal medya reklamcılığında başarılı olmak için 10 altın kural:

1. Önce hedefler
Başlamadan kendinize, “neden reklam yapıyorum, ne istiyorum?” diye sorun. Reklamdan ne sonuç elde etmek istiyorsunuz? Etkileşim mi artsın, Follower / fan sayısı mı? İçerik paylaşımı mı? Siteye trafik mi?

2. Kampanya için hem günlük hem uzun süreli bütçe
Kampanya bütçesini küçük parçalara bölmeniz, iyi çalışan reklamı itmenizi, kötü çalışan reklamı geri çekmenizi, yani optimizasyonu kolaylaştırır.

3. Alternatiflerinizi bilin
Hergün yeni birşey çıkıyor, reklam formatlarında değişiklik oluyor, ama takip etmek o kadar da zor değil. Ajansınızın sizi sürekli güncellemesini isteyin, internette platformların reklam formatlarını anlattığı bölümleri takip edin. Sizin için en iyi olana, seçeneklerin tümünü bilmeden karar veremezsiniz.

4. Tüm reklamlarda tutarlılık
TV, Facebook  veya açıkhava reklamı farketmez. Tümü sizin görünen yüzünüz ve kampanya söyleminiz, görseliniz ve hedeflemeniz tümünde tutarlı olmalı.

5. Hedeflemede aşırıya kaçmayın
Hedefleme sosyal medyada diğer mecralara göre daha kolay ve daha derinlemesine. Ancak hedef kitleyi Ankaralı 21+ elektronik müzik seven öğrenciler vb. diye derine ine ine filtrelerken aşırıya kaçmak olası. Erişimi düşürüp, birim fiyatı artırmak her zaman optimal değil. Hedeflerken neyi başarmak istediğinizin net olması, hayatı kolaylaştıracaktır.

6. Sürekli test edin
Bir kısım kitleye belli bir reklam, diğerlerine farklı reklam göstererek kontrollü deney yapın, hangisi daha iyi geri dönüş veriyorsa o reklam formatıyla ilerleyin.

7. Otomasyon iyi şey
Reklam yayınını yayın sırasında optimize eden yazılımlar var. Bunları kullanan ajansları tercih edin.

8. Günü de optimize edin
Yayın sırasında en iyi geri dönüş hangi günler, hangi saatler kontrol edin, reklamların yayınını, dolayısıyla bütçeyi bu zamanlara yoğunlaştırın.

9. Sizin metriğiniz hangisi?
Kampanya sonuçlarınızın başarısını en iyi hangi ölçütler gösterir? Kampanya ilerledikçe ölçümlediğiniz birimlerin hangisi amaca daha iyi hizmet ediyor, onlara yoğunlaşın.

10. Kampanya sonuçları takibi
Tüm ekibin kampanyayı takip edebilmesi, yanlış gideni düzeltmeniz, doğru gideni kutlamanız için toplantılar yapın, düzenli rapor paylaşın.

Afiyet olsun! Haftaya: Sosyal medya pazarlaması ölçümleme püfleri…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.