Markalar için sosyal medyanın sunduğu fırsatlara defalarca değindim: bilinirlik yaratıyor, kullanıcı ile interaksiyon fırsatı sağlıyor, trafik yaratıyor. Link geliştirerek marka sitelerinin arama motoru optimizasyonuna destek oluyor…

Burada esas zorluk, sosyal medya taktiklerini gerçek iş hedefleriyle evlendirmek. Elliance’ın hazırladığı küçük infografik, hangi sosyal ağların hangi iş birimlerinin hedeflerine hizmet edebileceğini çok güzel vermiş.
(Grafik bir parça eski, şimdi Google güncel arama da var, buzz takip araçları ve Facebook daha yaygın ama yine de yeterli fikir veriyor).

3 Comments

 1. Oya Hanım,
  Bu grafik Türkiye için gerçeği yansıtmıyor. Saydığınız bu servislerin bir kısmı, firmaların beklentilerini karşılayabilecek oranda Türk takipçi barındırmıyor. Tweeter, Facebook, Youtube ve bir nebze Linkedin dışındakilerden verim alınabileceğini düşünmüyorum.

  1. Merhaba,
   Haklısınız, yansıtmıyor, adı geçen bazı siteler ülkemizde pek kullanılmıyor. Bu grafiği, gerçek iş hedeflerinin uygun sosyal medya araçları ile eşleşmesine güzel bir örnek olduğu için koydum.
   Grafik ayrıca tüm ülkeler için de bir parça eski, şimdi Google güncel arama da var hayatımızda, buzz takip araçları gelişti, ucuzladı ve Facebook, Twitter çok daha yaygın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.