Çekiç, strateji değildir.

Bir müşterinin toplantıda “Facebook’ta olmalıyız” dediğini her duyduğumda kumbaraya bir lira atsam, pek beğenip, şimdi gereksiz almayayım dediğim ayakkabının parası çoktan birikmiş olurdu.

Benzer toplantılardan birinde “Neden?” diye sorduğumda, “Tabi ki bilinirlik, görünürlük, reklam için…” diye şahane bir cevap almıştım. Gülmemek için kasmaktan alnımdaki damar şişmişti.

Israr ediyorum: “Sosyal medya platformları amaç değil araçtır.”

Sosyal medya stratejiniz, “Facebook’u pazarlama iletişimimizde daha çok kullanmalıyız”dan ibaretse, boşverin, kullanmayın gitsin. Havuza atlamadan içeride su olup olmadığına bakan, planlamayı önemseyen şirketler ise bilir ki, tüm bu platformlar kurumun farklı işlevlerine hizmet edecek, farklı fırsatlar barındıran araçlardır. Bazı araçlarda içerik pazarlaması yapılır, bazısında interaksiyon sağlanır, bazısında müşteri içgörüsü elde edilir, ama tüm bunları kullanarak gidilecek bir yer vardır. O yer ise baştan bellidir.
Devamını Oku

Online Reklamlara Güç Katacak 5 Yöntem

Her yıl, display reklam ölüyor, tıklamalar her yıl üçte bir oranında düşüyor kouşmalarını duyuyoruz. Bırakalım bunları, online display reklamcılık ölmeyecek.

Yine de bazı araştırmalar düşündürücü:

  • Yayınlanan banner reklamların %31’i görünmüyor. Basın dilinde söylersek kat altında kalmış, yani ekran çözünürlğüne göre aşağı scroll etmeden görünmüyor. (ComScore, 2013)

Devamını Oku