Türkiye Dijital Pazarına Bakış
BİZİM KULLANICILAR SPOR SEVER!– Nisan 2012

Spor Toto Süper Final heyecanı yaşanan şu günlerde spor sitelerine gösterilen ilgi daha da arttı. İnternet Ölçümleme Araştırmasının son raporuna göre, spor siteleri, spor haberleri içeren sayfaların gösterimleri yıl başına göre %32 oranında artmış.
Geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre trafiğini %39 artıran Maçkolik, son rapora göre 184 Milyon sayfa gösterimi ile spor siteleri kategorisindeki en yüksek trafikli site. Aynı zamanda tüm kategorilerde de ilk 20 site arasında. Sitede kullanıcılar ortalama 2 dakika 33 saniye zaman geçiriyor. Spor siteleri arasında kullanıcının en fazla zaman geçirdiği site 2 dakika 52 saniye ile Sahadan.com.

 

 

FACEBOOK REKLAM MODELLERİ– Nisan 2012

Facebook’taki başarılı markaların özelliği, ortak ilgi alanları çevresindeki kullanıcılarla bağ kurmanın yolunu bulmuş olmaları. Markaya özel ve ilgi çekici içerik, sohbete davet bu başarının sırlarından. Bir başka sır da platforma özel, hedef kitleleri bir çok farklı kritere göre filtreleyen reklam formatlarını başarıyla kullanmaları. 30 Mart’ta getirilen Timeline uygulamasıyla hepimizin sayfası değişti, ama markaların işi bir parça daha karmaşıktı. Yeni formatın her bir özelliğini etkin kullanmaya çalıştılar ki, rakibe fark yaratabilsinler. Timeline cover ve Milestones alanlarını en uygun şekilde kullanmaya çalıştılar. Bunun yanında Timeline’a özel reklam modellerinden de yararlandılar. Bu formatın adı PagePost Ad. Her reklam için metin yazmak yerine Timeline iletisi direkt reklam içine çekiliyor ve yarattığı interaksiyonu artırmak için istendiği zaman değiştiriliyor. İşte karşınızda Facebook reklam modelleri.

ARTIK ÖLÇÜMLENMEYEN SİTELER DE ÖLÇÜMLENİYOR– Mart 2012

2010 yılı başından beri sektörümüze veri üreten =
Internet Ölçümleme Araştırması’nın üç sacayağı
var:
Site-Bazlı: Ölçümlemeye katılan sitelere bir kod
yerleştiriliyor ve bu sitelerde sayfa gösterimleri,
tekil ziyaretçi sayıları ve kullanıcıların sitede
geçirdikleri zaman ölçümleniyor.
Kullanıcı-Bazlı: Bu sitelerde gezen yaklaşık 40 bin
kullanıcı bir anket doldurdu. Araştırmadaki kullanıcı
sosyo demografisi bu panelin datasına dayanıyor.
Offline yapısal araştırma, popülasyon demografisi offline metodla ölçümleniyor ve online araştırmaya projekte ediliyor.

Site ve kullanıcı bazlı veri Mart 2012’ye dek sadece Gemius’un kod yerleştirdikleri siteleri kapsıyordu. Mart 2012 itibariyle sektör “Fusion Panel” yapısına geçti. Bu yapıyla sadece ölçümlemeye dahil siteler değil,  kullanıcı paneliden projekte edilerek, Türkiye’li kullanıcıların ziyaret ettikleri tüm siteler ölçümleme datasına girmiş durumda.

Türkiye’li kullanıcıların en çok ziyaret ettiği ilk 5 site / platform tüm dünyada olduğu gibi; Google, Facebook, Youtube, Windows Live ve MSN.
Önemli bir özellik daha var: Fusion panel sayesinde artık banka siteleri, otomobil markası siteleri gibi reklamveren siteleri de dahil bir çok siteye ait verileri çekebiliyoruz. Google, Facebook, Twitter, Wikipedia gibi, büyük global platformlar da dataya artık dahil olduğundan araştırma, büyük resmi görmemize olanak sağlıyor.
Bu ayki infografiğimizi Türkiye’nin Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sitesi olan  Facebook.com ile sekizinci sırada olan Twitter.com’un karşılaştırmasına ayırdık ve Türkiye’nin sosyal medya potansiyelini bir kez daha görelim dedik.

YENİ PAZARLAMA TRENDİ: PİNTEREST– Şubat 2012

Facebook, Twitter, Google Plus derken, şimdi de karşımızda pazarlama açısından değerli başka bir sosyal medya sitesi var: Pinterest. Pinterest aslında beğendiğimiz resimleri iğnelediğimiz dev bir ilan tahtası. 2010’da yayına geçen sitenin üye sayısı Eylül 2011’de 1.6 milyon iken, sene sonunda 7 Milyona yükseldi. En önemlisi de bu gencecik yaşında, kurumsal sitelere ve blog’lara YouTube, Google Plus ve Linkedin’in toplamından daha çok trafik gönderiyor.
“İyi de bundan markaya ne” dememek, önce üyelerinin Pinterest’i nasıl kullandıklarına bakmak lazım: Üye, belli kategorilere güzel bir gün batımını veya beğendiğiniz bir şarabın resmini “iliştirir”. Follower’ları bu resmi görür. Beğenirler, yorum yaparlar veya kendi ilan tahtalarına iliştirirler. Tıpkı Facebook içeriği gibi, Pinterest içeriği viralleşir. Gelin adayları, farklı gelinlik resimlerini, araba almak isteyenler beğendikleri modelleri… Olasılıklar sonsuz…
Twitter’dan sonra güncel konulardan geri kalmak istemeyenlerin kullanacağı Pinterest 2 yılı aşkın süredir kullanımda olmasına rağmen Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başladı. 2012 yılında Türk kullanıcılar arasında popülaritesi artacağa benziyor.
Peki marka Pinterest’te ne yapar? Ürünlerini Pinterest ilan tahtasına iliştirip sitesine linkler. Bir çeşit sanal kataog gibi… Eh, elbette burası sosyal medya, sadece ürünlerini iliştirip başka bir içerik yaratmazsa, diğer üyelerin iliştirdikleriyle ilgilenmezse, diğer üyeler de onunla ilgilenmez. Ama sosyal medyada tecrübeli olan marka, reklam kokmayan sohbeti iyi bilir. Markalar genellikle kendi alanlarıyla ilgili resimler iliştirip sohbete katılıyorlar. E-ticaret siteleri bu akımdan özellikle yararlanıyor, indirimli moda tasarım ürünleri satan ideeli.com sitesine gelen trafiği Pinterest sayesinde son 6 ayda %446 arttırmış., satışlarını da 5 katına çıkarmış.
Şimdilik daha çok online parakendecilere veya küçük işletmelere uygun görünen bir yapısı var sitenin. Sonuçta arama işlevi de, ilan tahtası kategorileri de gerçek kşilere uygun. Yine de eğer ürünleriniz yeterince görselse, ilgi çekiciyse, bir denemekte fayda var… Ürünleri, referansları iğneleyin, belki küçük yarışmalar düzenleyip indirim kuponunu en fazla “re-pin” yapan üyeyi ödüllendirin… Bu arada sosyalleşmeyi ihmal etmeyin.

HEDEF KİTLENİZ KADINLARSA, HAYDİ INTERNETE! – Ocak 2012

IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması, toplam 10,7 Milyon kadınımızı yansıtıyor. Türkiye’li kullanıcıların %43’ünü oluşturan kadınlar, %79 oranında her gün veya haftada birkaç kez internetteler.
Online kadınlarımızın %67’si 25 yaş üstü ve hane alışverişinden sorumlu, %85’i ABC1 SES grubunda, %50’si lise ve üstü diplomaya sahip. Kadınların %21’i özel veya devlet sektörü çalışanı.
Kadınlar, gerçek hayatta olduğu gibi, internette de     sosyaller (7 Milyon kadın). %46’sı öğrenci, %33’ü çalışan, %21’i evde olan kadınlarımız, sosyal medyayı en çok çevreleriyle haberleşmek için kullanıyorlar. Tabi bir de günlük koşuşturmaca içinde kendilerine zaman kazandıracak çözümler bulmak veya danışmak için blog ve forumlardalar.
Başka mecraları da internet üzerinden tüketiyorlar: %43’ü gazeteyi ve haberleri internetten okurken, %42’si internetten dizi ve video izliyor. 18-24 yaş arasındaki genç kadınlar bu kitlede %38 ağırlığa sahip.
Kadın hedef kitlede reklamvereni ilgilendiren önemli bir durum var: 12-24 yaş gençlere baktığımızda, genç kadınların yüzdesi %51, yani erkekleri geçmişler. Bu kitle çok yakın gelecekte, kendi yaşlarındaki erkek kullanıcıları, online zamanda da, online alışverişte de geçecek ve dijitalde markaların birincil hedef kitlesi haline gelecek.

 

STANDARDİZASYON İÇİN ANTREMAN – Ocak 2012
İnternetin Türkiye’de bir kitlesel erişim mecrası olduğu şüphe götürmez. Türkiye dijital pazarına dair farklı kaynaklardan derlediğimiz rakamlara göre, nüfusunun %40’ı “internet seven” ülkemizde, kullanıcılar sadece e–mail ve arama motoru kullanmakla kalmıyorlar. epey aşmış durumdalar.
İnternet kullanıcılarının tümünde en az bir Facebook hesabı var örneğin ülkemizde 7,4 Milyon akıllı telefon ve 8,6 milyon en az bir kere mobil internet kullanmış GSM abonesi var.
3,3 Milyon tekil kişi online alışveriş yapıyor. Türkiyeli kullanıcının %35’i internete girme nedenlerinin başında video izleme, indirme, yükleme aktivitelerini sayıyor (Gemius, Kasım 2011).  Yine Türkiye’li 21,7 Milyon kullanıcı ayda 28 saatini online video izlemeye ayırıyor ve kişi başı 240 video tüketiyor (comScore VideoMetrix datası, Kasım 2011).
İçerik, yeni tüketicilerin istediği an istediği yerde karşısına çıkması gereken yeni  arzu nesnesi. Hem de bu yeni tüketici, genel geçer kanının aksine, sadece gençler değil,  %27’sini 35 yaş üstü kullanıcılar oluşturuyor.
Medya manzaramız sürekli değişiyor. Kampanyaların hedef kitleye değme noktaları birbirini tamamlar şekilde kurgulandıysa, dijital daha da merkezi bir önem taşıyor.
Şimdilik, offline ölçütleri online’a aktarıp, GRP mi konuşalım, yoksa engagement ölçütünden yola çıkıp, tam izlemelere mi para verelim gibi şüphede kalabiliriz. Buralarda çok da takılmamak lazım, çünkü yakın gelecek zaten kendi doğrusunu da beraberinde getirecek: Standardizasyon. Dijital, geleneksel medyadan rol çaldıkça, zatan kampanyaya bütünsel bakmamız, örneğin TV reklamlarının ve online videonun kampanya sonuçlarını tek bir ölçütle değerlendirmemiz gerekecek. 2012’de bu sınava hazır olmak için bol bol antrenman yapmak lazım.

 

2012 İŞE YARAYAN INTERNET YILI OLSUN – Aralık 2011
Yeni yıla yaklaştıkça, adettendir, insan kendine bir çeki düzen verme kararı alır, spor salonuna yazılma, diyete başlama sözleri verir. Daha sosyal olacak, daha çok çalışacaktır, ne zamandır ertelediği şu işi bitirecek, o kitabı okuyacaktır.
Dijital pazarlama dünyasındakiler için de yılbaşı, geriye bakma, hatalardan ders çıkarma ve yeni planlar yapma dönemi.
2012’ye geldik gelmesine de pek de yol alamadık aslında. Hala uçan otomobillere binemiyoruz, onun yerine 140 karakterlik mesajlarla kendimizi ifade edip, önemli hissediyoruz. Yine de fena bir yıl değildi; online videonun patlamasına, tabletlerin yaygınlaşmasına, 360 kampanya kurgusunun başarılı örneklerine tanık olduk. İnternet kullanıcılarını demografik olarak da ölçebildiğimiz için “hangi sitede reklam?” diye değil, “kime reklam?” diye sorduk.
Peki, etkin dijital pazarlamanın yılı olacağını umarak girdiğimiz 2011 yılının başındaki ve sonundaki ölçümleme datasına bir bakalım, ne değişiklikler olmuş…

 

Çalışan İnsanın Hali Başka… – Ekim 2011
 Temmuz’da uyku dışında her an online olan gençleri ele aldık,  Ağustos’ta erkek, Eylül’de kadın kullanıcıların sosyodemografisini dökümledik.Bu ayki hedef kitlemiz ise, çalışanlar.
 IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması,  12,1 Milyon Türkiye’li çalışanın sosyodemografisini yansıtıyor. Internette yaptıkları işlemlere baktığımızda en önemli motivasyonlarının “pratiklik” olduğunu görüyoruz. Çalışanlarımızın %40’ı bankacılık ve E-Devlet işlemlerini, %35’i ulaşım, tatil ve kültürel etkinlik rezervasyonlarını internetten yapıyor. Haftaiçi, %51’i gazete ve haberleri internetten takip ederek sabah çaylarını yudumluyor.
 Çalışanlar %85 oranında hergün veya haftada birkaç kez internete giriyor. Bu kitle mobil interneti de kullanıyor. Oran erkeklerde %38, kadınlarda ise %42.
Mesleklerde %37 ile ilk sırada özel ve devlet sektörü çalışanı var, %27 ile işçiler onları izliyor. İşveren oranı ise %24. Bu rakama, serbest çalışanlar ve KOBİ’ler dahil.
Türkiye internet kullanıcılarının büyük bölümünü oluşturan satın alma gücü yüksek, karar verici çalışan kesimin internette nasıl zaman geçirdikleri ve onlara ulaşma yöntemleri, biz iletişimciler için çok önemli.

 

Erkekler İnternetten Ne İster? – Ekim 2011
 Geçtiğimiz ay ele aldığımız kadınların, internette de gerçek hayatta olduğu gibi sosyal olduğunu, interneti en çok çevresiyle haberleşmek ve araştırma yapmak için kullandıklarına değinmiştik. IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması’nın yansıttığı 14 Milyon Türkiye’li erkek ise, interneti daha çok haber okumak, futbol yorumlarını takip etmek ve güncel kalmak için kullanıyor ve %83 oranında hergün veya haftada birkaç kez internete giriyor.
  %45’i gazete ve haberleri internetten takip ediyor, %31’i internette oyun oynuyor. Sosyal medyada 10,3 Milyon erkek var.
%61’i 25 yaş üstü ve hane alışverişinden sorumlu, %60’ı çalışıyor, %84’ü ABC SES grubunda, 4 Milyon’unun ise otomobili var. %39’u Lise ve üstü diploma sahibi.
%24’ü öğrenci ve %39’u 12-24 yaş arasında genç bir kitle. %66’sı evden İnternet’e bağlanıyor, %25’i işten ve %10’u da internet kafelerden.
Erkeklerin internette nasıl zaman geçirdikleri ve onların dikkatlerini çekme yöntemleri, online reklamcılar için çok değerli.

One Comment

  1. Son cümle internet’in diğer medyalardan farkını özetliyor. “Yani, internet, ‘niş’ lerin toplamı bir ‘mass’ mecra”. Kısa ve öz. tebrikler.