Ölçümleme Aşkı

İtiraf ediyorum, ben ölçümlemeye aşığım! Bunun için yüzlerce neden sayabilirim, örneğin:

Ölçümleme, bildiğimizi sandığımız şeylerden emin olmamızı sağlar. Zamanla işimizde uzmanlaştıkça yapabildiğimiz akıl yürütmelerin gerçekliğini doğrular. Tahminlerimizi dayandıracağımız temelleri hazırlar. Ölçümleme bilmediğimiz şeyleri bize gösterir. Stratejimizin hepten yanlış olmasını engeller, herşeyi rayına koyar. Yeni araçları, mecraları ve iş akışlarını denememizi sağlar. Ölçümleme olmasaydı bir sonraki büyük şeyi yakalayamaz, işimizi geliştiremezdik, çünkü neyin çalışıp neyin çalışmadığını bilemezdik. Ve ölçümleme bize elmayla elmayı kıyaslama fırsatını verir.

Konu kullanıcı planlaması olunca, ölçümleme, verdiğimiz kararın arkasında durabilmek için vazgeçilmezdir. Gelgelelim, ülkemizde 2010 yılı başına dek, aslında en hesap verebilir mecra olan internet tek bir sektörel birim ile ölçümlenmiyordu. Medya planlamacılar olarak, reklam mecralarımız olan sitelerin aylık sayfa gösterimlerini, tekil ziyaretçi sayılarını ve bu ziyaretçilerin sitelerde geçirdiği zamanı, mecraların beyanlarına dayalı olarak öğreniyorduk. Bu beyanat ortamında rakamlar da şiştikçe şişiyor, gerçekten uzaklaşıyordu. Bu da bir kısır döngüye yol açıyordu: mecraya güven artmıyor, yatırım kısır kalıyordu.

Yayıncı sitelerin ortak bir sektörel birimle ölçümlenmesine giden yol uzun ve gürültülüydü, ama sonunda bu günlere geldik.

Ülkemizde, internet ölçümlemesi Gemius ve Comscore tarafından yapılıyor. Gemius’un araştırması sektörel birim olarak kabul görmüş durumda, çünkü araştırma IAB Türkiye önderliğinde RD, RVD ve katılımcı yayıncılar / satış network’leri destekli olarak gerçekleşiyor. Araştırmada en büyük sitelerden Facebook, MSN ve Google yok.

Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasının, üç farklı bileşeni var:
Site-Bazlı, sitelerin sayfa gösterimlerinin, tekil ziyaretçi sayılarının ve kullanıcıların sitede geçirdikleri zamanın ölçülmesi;
Kullanıcı-Bazlı, kullanıcıların demografik profillerinin ve online davranışlarının analizi;
Offline yapısal araştırma, online yapılan anketin Türkiye’li kullanıcıyı fazla “internetçi” göstermesini engellemek için sonuçlara projekte edilmek üzere, Türkiye internet kullanıcısının demografisini offline metodla her ay ölçümleyen araştırma.
Ekim 2011 verilerine göre Türkiye’li 24,6 Milyon kullanıcının oluşturduğu aylık trafik 13 Milyar sayfa gösterimi.

Bu trafiğin oluştuğu ana site kategorilerinde %48 oranı ile haber kategorisindeki siteler yer almakta. Onu takip eden %28 oran ile alışveriş sitelerinin trafikleri.

Kullanıcıların en fazla zaman geçirdikleri kategori, ayda kullanıcı başına 05 saat 6 dakika  ile haber siteleri.

Kategorilerin ziyaretçi açısından en başarılı sitelerine bakarsak:

Ekim 2011’de en fazla sayfa gösterimi yapan site Sahibinden.com oldu. Sahibinden.com’u, haber sitesi olan Milliyet, Spor kategorisi olan Maçkolik takip etti.

Haber kategorisinde Milliyet.com.tr, önceki aya göre %9′luk bir artış yaşamasına rağmen bir önceki ayda olduğu gibi en yüksek sayfa görüntülenmesine sahip site oldu.

Sahibinden.com, Ekim 2011’de en yüksek trafiğe sahip olan alışveriş sitesi oldu. Eylül ayına göre sayfa gösterimi %3’lük artış gösterdi. Ceptown, bir önceki aya gore %12 oranında trafiklerini düşürdü.

Video kategorisindeki Dailymotion.com.tr  139 milyon aylık trafik ile birinci sırada. 18,2 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan Dailymotion.com.tr’de ziyaretçiler ortalama 40 dakika sitede kalıyorlar.

Sosyal ağlar kategorisi altında (bu araştırmaya Facebook dahil değil) Ekşisözlük’ün aylık trafiği Eylül ayına göre % 1 artışla 180 milyon site trafiğine sahip. Bu kategoride birinci sırada. Ekim ayında 7,2 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. En yüksek tekil ziyaretçiye sahip olan blogcu.com sitesi ise, 52 milyon site trafiğine sahip.

Oyun ve gençlik kategorisi kapsamındaki sitelerin en başında hocam.com site genelinde 97 milyon aylık trafik ile yer alıyor. 583 bin tekil ziyaretçisi bulunan sitede ortalama kalınan süre 2 saat 51 dakika.

Spor sitelerinde Maçkolik, tüm kategoriler bazında 3. trafiği en yüksek olan site olarak konumlanıyor. Aylık trafiği bir önceki aya göre % 23 artmış. Bu kategoride 153 milyon ile birinci durumda.

Mynet.com iVillage, Kadın ilgi alanı kategorisinde 15 Milyon site trafiğine sahip. Geçen ayki dataya gore %2 oranında artış yakaladığını görüyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.