2012 “İŞE YARAYAN İNTERNET”İN YILI OLSUN

Yeni yıla yaklaştıkça, adettendir, insan kendine bir çeki düzen verme kararı alır, spor salonuna yazılma, diyete başlama sözleri verir. Daha sosyal olacak, daha çok çalışacaktır, ne zamandır ertelediği şu işi bitirecek, o kitabı okuyacaktır.

Dijital pazarlama dünyasındakiler için de yılbaşı, geriye bakma, hatalardan ders çıkarma ve yeni planlar yapma dönemi.

2012’ye geldik gelmesine de pek de yol alamadık aslında. Hala uçan otomobillere binemiyoruz, onun yerine 140 karakterlik mesajlarla kendimizi ifade edip, önemli hissediyoruz.
2011 yılı, dijital pazarlama açısından “doğru dokunuşun yılı” oldu. Markalar, çok kanallı iletişim stratejisinde doğru mesajı, doğru hedef kitleye, doğru marka değeri yaratarak iletmeye çalıştılar. Dijitali birbirinden kopuk irili ufaklı taktik adımlar olarak değil, kapsayıcı tek bir pazarlama stratejisinin parçası olarak ele alan başarılı kampanyalar gördük. Örneğin, entegre kampanyaların en efsanevi olanına, Droga 5’in Bing için yaptığı ve Cannes Outdoor Grand Prix’li “Decode Jay-Z” kampanyasına tanık olduk.

Ayrıca, 2011’de reklam pastasından üç yıldır %7 civarı pay alıyor gibi gösterilen internete güven arttı. Neyse ki, ortada patlayan bir e- ticaret, dijitale yatırım yapan yüzlerce KOBİ ve B2B online iş modelleri varken, birkaç ajansın beyanına dayalı bu rakamı sektörün kendisi dahi ciddiye almıyor artık.

2012 yılı ise, “işe yarayan” dijital pazarlamanın yılı olacak gibi görünüyor. Kullanıcılar her yerden ve her cihazdan online durumdalar: akıllı telefonlar, tabletler, oyun konsolları, interaktif TV, dijital outdoor… Dijital, mecraların yakınsaması için gereken “tutkal” olacak ve markalar bu gücü, tüketiciye her fırsatta, her araç ve her kanalda “değebilmek” için kullanacaklar.

Etkin dijital pazarlamanın yılı olacağını umarak girdiğimiz 2011 yılının başındaki ve sonundaki ölçümleme datasına bir bakalım, ne değişiklikler olmuş…

Türkiyeli kullanıcı Ocak ayında ayda toplam 9 Milyar sayfa görüntülerken son ulaşan dataya göre (Ekim datası) 11 Milyar sayfa görüntülemiş.

Kullanıcılar ayda ortalama 7 saat online iken bu rakam sene sonunda 8 saate ulaşmış.

Ana site kategorilerine baktığımızda, lider Haber kategorisi. Ocak’ta tüm sayfa gösteriminin %59’unu alırken, Ekim’de %48’ini almış. Alışveriş kategorisi ise, Sahibinden.com’un ölçümlemeye gitmesiyle ikinci sıraya oturmuş.

Ana site kategorilerindeki sayfa gösterimi birincilerinde sene başından bu yana pek değişiklik olmamış.

Kullanıcıların aylık bazda ana kategorilerde geçirdikleri zamanda birincilik yine Haber’in. Türkiye’lü kullanıcı ayda ortalama 5 saatini online haber okuyarak geçiriyor.

Yılın başında toplam 3,2 Milyar ile en fazla sayfa gosterimi haber kategorisindeyken, bu gruptaki siteler birinciliği kaptırmamış ve bazları sayfa gösterimlerini % 106 oranında artırmışlar. 2011’in çok olaylı bir yıl olması yüzünden olsa gerek, kullanıcı da haber sitelerinde yılın başına göre, aylık %25 daha fazla zaman geçirmeye başlamış Milliyet.com.tr, sayfa gösteriminde Ocak 2011’e göre %27′lik bir artış yaşamış ve en yüksek sayfa görüntülenmesine sahip haber sitesi ünvanını kaptırmamış.En büyük 10 Türk haber sitesinden ikisi, Hürriyet ve Takvim ise sene başından beri sayfa gösterimi  kaybetmişler.

Spor sitelerinin sayfa gösterimleri toplamda Ocak 2011’den bu yana %10 oranında düşmüş. Tüm kategoriler bazında trafiği en yüksek üçüncü site olan Mackolik.com, aylık trafiğini Ocak 2011’e göre %30 oranında artırmış.

Türkiye’li internet kullanıcılarının %44’ü kadın, %56’sı erkek. Ancak, 12-24 yaş arası kızlarımız %51 ile yaşıtları erkeklere göre çoğunluktalar. Büyüyorlar ve online zamanda da online alişverişte de en önemli hedef kitle olma yolunda hızla ilerliyorlar. Kadın ilgi alanı sitelerinde de önemi bir gelişme var. Bu kategorideki sitelerin çoğu Ocak 2011 datasında yokken, son 10 ayda ölçümlemeye katılım göstermişler. iVillage.com Kadın kategorisinde 15 Milyon site trafikle lider konumda ve Ocak ayına göre %17 büyümüş. 2011’de yoğun esen “private shopping” rüzgarından olsa gerek, Modahaber.com, sene başından bu yana trafiğini %116 oranında artırmış.

Video kategorisindeki Dailymotion.com.tr  139 milyon aylık trafik ile birinci sırada. 18,2 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan sitede Ekim ayında kullanıcıların ortalama geçirdiği aylık zaman 40 dakika olmuş ve trafik Ocak 2011’e göre %23 oranında artmış. Diğer video sitelerinde sene başından bu yana sayfa gösterimindeki düşüşü, YouTube’un sonunda açılmasına bağlayabiliriz.

Ölçümlemede olan sosyal ağ sitelerine baktığımızda, Ekşisözlük aylık trafiğinin Ocak 2011’e göre % 5 düşüş gösterdiğini ancak birinciliği kimseye kaptırmadığını görüyoruz. En yüksek tekil ziyaretçiye sahip olan blogcu.com networkünde ise, sayfa gösterimi Ocak 2011 datasına göre %27 oranında düşmüş.

Türkiyeli kullanıcı da oyunlarla yaşıyor. Oyun sitelerine baktığımızda Hocam.com’un site genelinde aylık 97 Milyon sayfa gösterimine ulaştığını ve yılın başından beri %59 büyüyerek  birinciliğe oturduğunu görüyoruz. 583 bin tekil ziyaretçisi, sitede aylık ortalama 2 saat 51 dakika kalmış.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.