REKLAM AJANSLARI VE DİJİTAL İLETİŞİM ÜZERİNE

Kırmızı: Maurice Levy, Publicis Groupe chief executive, has said the business model for the advertising industry is outdated and needs to change as it faces growing competition from internet giants such as Google, Yahoo! and Microsoft. Levy said, while speaking at an advertising industry conference sponsored by the International Advertising Association, that the basis of the ad industry needed to be looked at. He said: “The very model of our industry is being called into question. The model today is no longer valid, no longer relevant.
Maurice Levy’nin bu söylediklerine katılıyor musunuz? Katılıyorsanız sizce Türkiye’de durum ne? Sizce geçerli olan model nedir?
Oya Öneş Yaşayan: Katılıyorum. Bundan sonraki 10 yıl içinde, tüm reklam ajansları (sadece dijital ajanslar değil) teknoloji odaklı bir yaklaşım benimsemek durumunda kalacaklar. Bundan 7-8 yıl önce hedef kitle tanımlamalarına pek girmeyen ama internetten “çıkmayan” kitlenin yaşı büyüdü, satın alıma karar veren kitle haline geldi. Bunlar hala ve giderek daha fazla video oyunlarında, cep telefonlarında, anında mesajlaşma uygulamalarında yaşıyor ve hızlı tüketiyorlar. Pazarlama ve reklam dünyasının bu gerçeği gözardı etmesi imkansız.
Kısa süre içinde, Türkiye’de de, tüm dünyadaki gibi, tüm mecraların dijital hale geldiği bir dönem başlayacak. Online-offline veya gerçek-sanal ayrımı ortadan kalktığında sadece teknoloji kalacak. Ve teknoloji de medya planlama, art direktörlük, metin yazarlığı yanında olmazsa olmaz bir bir yaratıcı güç olarak yerini alacak. Kısaca o dönem geldiğinde teknoloji ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi ajanslar başarılı olabilecek.

K: “Our role will remain strong, firm, indispensable. All we must do is adapt.” However, despite speaking of huge challenges ahead for the industry he made clear that he was not running scared of the digital giants that are increasing competing with the advertising industry. He said that he had “huge respect” for these internet companies, but was unconcerned about them taking over from traditional advertising agencies. Digital ajanslar adaptasyon süreci midir? Adaptasyon için bu yeterli midir?
OOY: Ajansların işi mesajı iletmektir ve üstlendikleri rol elbette değişmeyecek. Ancak mesajı iletme yöntemleri değişmek zorunda. Bunun için de sadece dijital departman açıp biraz yatırım yapmaktan fazlası gerekiyor. 99’dan beri Türkiye’de reklam ajansları bünyelerinde internet departmanları kuruyorlar, kapatıyorlar, yine kuruyorlar. Bunların çoğu, online iletişim anlayışının “al markanın basın ilanını, interaktif yap” veya “işte TV reklamı, bunu YouTube’a koy”dan ileri gitmeyen ajanslar. Online’a ne vakitleri var ne de fazla ilgileri.
Yeterli ölçüde adapte olan ajanslarda, üst düzey yönetimden geleneksel mecra kadrolarına dek herkes interneti kullanır: araştırmalarını internette yapar, masaüstü uygulamalardan yararlanır, FaceBook’ta profil açıp Messenger kullanmayı bilirler. En önemlisi mobil, web veya arama motoru, konu ne olursa olsun, her alanda üçüncü şirketlerle ortaklık kurup proje üretebilirler.

K:Digital / online iletişimin anlamı?
OOY: En basit anlamıyla, online iletişim, kurumun / markanın hedef kitlesine mesajını internetin gücünü kullanarak ulaştırması ve aynı yolla tepki almasıdır. Eskiden sadece banner ile anılan online reklamın geleneksel reklama avantajı, kitleye dayatılmaması, kitlenin onunla etkileşimi seçmesidir.
Display yanında, arama motoru reklamları, affiliate bağlantılar, viral pazarlama, arama motoru reklamcılığı, içeriksel reklam, e-posta reklam, datafeed’ler, mikro-, broşür-, community siteler vb. geniş bir yelpazeyi kapsar.

K: Vermiş olduğunuz hizmetler?
OOY: OMD Digital, OMD bünyesinde bir stratejik departman. Online iletişim stratejisindeki tüm açılımlarda geniş hizmet yelpazesi sunuyoruz. Yönettiğimiz kampanyaları kendi ad-server’ımız AdGet ile ölçümlüyor ve raporluyoruz. Tüm müşterilerimize web tasarım ve kodlamanın öncülü olarak internet strateji danışmanlığı da sunuyoruz. En önemli islerimiz arasında 2007 yılında ürettiğimiz sosyal sorumluluk projesi Yedigün Ormanı’nı (www.yedigunormani.com) ve Finansbank için ürettiğimiz GüçSizde CardFinans relansman sitesini (www.gucsizde.com) sayabiliriz. Yedigün Ormanı’nda sanal ile gerçek arasındaki bağ kırdık, sanal ormana bir ağaç diken kullanıcı için Yedigün Antalya Hatıra Ormanı’na gerçek bir ağaç dikti. Şimdi bu projedeki community ruhunu Orman Kampı görsel chat mekanlarıyla pekiştiriyoruz. Güç Sizde web sitesi ile de çok şeyi kompakt bir yapıda aktarırken, gerek siteden gerekse de banner’lardan beklenenin çok üzerinde kart başvurusu aldık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.