MOBİL PAZARLAMA ÜZERİNE

“Sizce 2009 mobil pazarlama yılı olacak mı, neden?”

Hayır, ama olgunlaşma yılı olabilir.

2009’un tam da mobil pazarlama yılı olacağını düşünmüyorum, ancak bu alanda büyük ihtimalle ciddi bir olgunlaşma gözlemleyeceğiz.

Dikkatler, numara taşınma iletişimi ardından 3G iletişimi ile sektör üzerinde olacak, bu alanın özellikle standardizasyon gibi sorunlarına çözüm getirme çalışmaları devam edecek.

Turkiye’de genel olarak dijital medyaya ayrılan reklam bütçesi oranı hala Amerika ve Avrupa’nın çok gerisinde. 2009 yılında bu fark biraz kapanacak gibi görünüyor.

2009 özellikle dijital anlamda yeni ve yaratıcı projelerin yılı olacak. Bütçe eksikliği markaları çok daha yaratıcı, geri dönüşü ölçülebilir ve hedefli reklam çalışmalarına itecek. Örneğin her ROI odaklı kampanyanın demirbaş uygulamalarından bir olarak, mobil dostu web sitesi ve kısa numaradan oluşan mini paketleri düşünebiliriz.

Markalar kitlesel iletişime destekçi olarak, hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilecekleri, algıda da ayrışabilecekleri projeleri tercih etmeye devam edecekler. Bu sebeple tamamen kişisel bir mecra olan mobil giderek önem kazanacak. Dijital outdoor gibi uygulamalar artabilir, internet ise zaten her zamanki gibi özellikle kriz dolayısıyla evde vakit geçiren kitle için en etkili mecralardan biri olacak.

Çok uygun fiyatlı data paketlerinin yaygınlaşması sayesinde mobil internet kullanımı artacak, 3G’nin tam olarak yerleşmesiyle kullanım üst seviyeye çıkacak. Dolayısıyla mobil telefon uzerinden yürütülen reklam ve promosyon aktivitelerinin tümünü kapsayan mobil pazarlama aktiviteleri 2009 yılında büyük patlama yaşamasa da artacak.

Mobil üzerinde var olan hedefli mesaj 2009 yılında 10 milyonları bulacak operatör veritabanlarıyla markalara, istedikleri kitleye en hedefli ve ölçümlenebilir şekilde ulaşmasını sağlamaya devam edecek. Yeni eklenen ve eklenmekte olan Hedefli IVR, hedefli ringbacktone gibi uygulamalarla çok daha fazla kişiye çok daha fazla kanaldan ulaşılabiliyor olacak.

Sonuç olarak, tüm bu gelişmeler sonucunda 360 derece interaktif pazarlama hizmetlerinin 2009 yılında da artarak devam edecegini öngörebiliriz. OMD Digital olarak müşterilerimize web, mobil ve dijital outdoor alanlarında entegre projeler sunmaya devam edeceğiz. Bu entegrasyonun merkezinde ise elbette “tutkal” olarak mobil pazarlama çözümleri olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.