YENİ YILDA BUNLARA DİKKAT!

Farklı bir yıla giriyoruz, dijital pazarlama alanında sanki herşey bu yıl olgunlaşacak ve esas meyveyi yiyecekmişiz gibi…. Teknolojideki gelişmeler ve detaylı kulanıcı datasına erişim pazarlamacılara yepyeni fırsatlar doğuruyor, aynı zamanda da yeni zorluklar: Tüketici her platformda, her ekranda, giderek daha talepkar.  İşte 2013 yılında dijital pazarlama iletişimini etkisi altına alacak trendler:

Televizyon kutudan çıkıp sosyalleşecek
Televizyon bizim çocukluğumuzdaki gibi değil, çoktan büyüdü, oturma odasından çıktı ve sosyal interaksiyonla zenginleşip “salt içerik” haline dönüştü, sonunda da “sosyal tv”yi doğurdu. Sosyal TV’nin arkasındaki fikir, TV etrafında dönen sosyal sohbeti takip edip filtreleyip sunmaktan ibaret. Clicker, Get Glue, Miso, Philo, Tv.com Relay, Tuner Fish, yap.tv, Zeebox…. Bunlar sosyal TV aplikasyonlarından bazıları.
Nielsen’in Amerika’da Ekim 2011 tarihinde yaptığı araştırmaya göre, tablet sahiplerinin %88’i, akıllı telefon sahiplerinin %86’sı TV karşısındayken aynı zamanda sosyal medyadalar. Nielsen, ekran karşısında habire tweet yazan, post giren bu yeni tip izleyiciyi araştırınca sosyal medyadaki “buzz” ile TV rating’leri arasında pozitif bir korelasyon buldu: Sosyal medyada bir TV programı ile ilgili “buzz”da %9luk bir artıi rating’lerdeki %1 artışa denk düşüyor.

Buzdolabı ise akıllanacak
Buzdolabımızın bize sütün bittiğini haber vereceği, şehirdışından evimize dönerken tek bir cihazla internetten hava durumuna bakıp klimayı ya da kaloriferi uzaktan açabileceğimiz, evimizin tatile çıktığımızı anlayıp, sigortaları otomatik kapatacağı, saksıların sulamamız için bize SMS atacakları yıl 2013 gibi görünüyor. Teknoloji o düzeyde ve en önemlisi erişilebilir. Arabanız neredeyse kendi kendini park etmiyor mu?

Kişiselleştirme Daha da Önemli Olacak
Biz dijital dünya reklamcılarını yakından ilgilendiren trend, kişiselleştirme. 2012’de hızlanan dinamik tekrar hedefleme ve dinamik reklam kreatifi güncelleme bu yıl tepe noktaya ulaşacak. Markalar birbiri ardına “performans pazarlamasının nimetlerinden yararlanacak ve “işe yarayan internet” isteyecekler. Dijital pazarlama bütçeleriyle iş sonucu almak amacıyla, hedef kitleler daha özenli belirlenecek, davranışlarına, igilendikleri ürünlere göre dinamik olarak güncellenen reklamlarla marka ürününü satın almaya davet edilecekler. Sonrası, dijital CRM… Sadece havayolu şirketleri değil, bankalar ve e-ticaret siteleri de “sadakat programları” düzenleyip müşteri profillerine internet davranış datasını ekleyip, nabza göre şerbet dağıtacaklar.

Performans Pazarlaması Yükselecek
Performans Pazarlaması, reklamverenin iş hedefleri gerçekleştikçe para ödediği, yani medyanın da ajansın da ellerini taşın altına soktukları bir sistem. Dijital pazarlamaya şimdiye dek yatırım getirisi gözlüğüyle bakmamış veya bakmış ama hedeflerine ulaşamamış markalar için çözüm performans pazarlamasından gelecek. Gösterim veya tıklama bazlı alımların kesmediği reklamveren, medya planlarında giderek daha çok download, sipariş, satış başına maliyet yaratan medya kullanımları görmek isteyecek. Medya ajansları bilinirlik yaratmak için klasik metodları kullanırken, performans bazlı planlamayla müşterileri için iş sonuçları yaratacaklar.

Big Data ve Optimal Dijital Medya Karması
Reklamveren için teknolojiye, online veya mobildeki marka sitelerine oluşan trafiğe,  bulutta veya sunucularda biriktikçe biriken dataya uyum sağlamak giderek güçleşecek. “Cloud,” veya moda deyimiyle “big data” ile ne yapacağını bilemeyen markalara çareyi yine performans pazarlama ajansları sunacak. Bu ajanslar, tüm platform ve tüm ekranlarda tek takip sistemi sağlayarak, kullanıcının markayla iletişime geçme veya ürünü satın alma yolculuğunu analiz edecekler. Parasının karşılığını almak isteyen reklamveren, “dijitalde nereye ne kadar yatırım yapmalıyım” sorusuna sonunda cevap alacak.

Sosyal Ticaret?
Sosyal medya birçok yönden dijital devrimin aynası oldu. Sosyal para, sosyal ticaret yeni kavramlar değil, ama yükselişleri 2013’te olacak. Evet sosyal medyada birbirimize hediye alıyoruz, dükkan bile açıyoruz, ama bunlar markalara yetmeyecek. Giderek birer sosyal satıcıya dönüşeceğiz. Mikro-bayiler haline gelip markaların ürünlerini sosyal çevremize satacak ve komisyon kazanacağız. Evet, bunu da göreceğiz…

Mutlu yıllar!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.